PUSZCZA BIAŁOWIESKA

 

W układzie administracyjnym region Puszczy Białowieskiej położony jest w całości lub części na terenie gmin: Białowieża, Hajnówka, Narew, Narewka i Dubicze Cerkiewne, wchodzących w skład powiatu hajnowskiego. Na terenie Gminy Narew lasy Puszczy Białowieskiej zajmują 2 963 ha. Puszcza Białowieska jest obiektem przyrodniczym o wyjątkowych i niepowtarzalnych walorach fauny. Składa się na to wiele czynników, między innymi położenie geograficzne, obszar, stan zachowania lasów, niższy niż w innych częściach Polski i Europy stopień eksploatacji drzewostanów oraz szeroko ujęta ochrona podstawowych ekosystemów leśnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na terenie Puszczy dominują zbiorowiska leśne, zajmujące ponad 95% powierzchni. Obok zbiorowisk leśnych na terenie Puszczy Białowieskiej występują liczne zbiorowiska wodne, torfowiskowe i krzewiaste. Współczesna fauna ssaków Puszczy Białowieskiej reprezentowana jest przez 58 gatunków zgrupowanych w 6 rzędach. Do gatunków zanikłych należy zaliczyć: niedźwiedzia, tura, tarpana, rosomaka, żbika, sobola i norkę europejską. Nowymi przybyszami są m.in.: jenot, piżmak, norka amerykańska.

 
 

W Puszczy Białowieskiej stwierdzono występowanie 398 gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową. Z chronionych ssaków w Puszczy występują m.in.: jeż, kret, zając bielak, wiewiórka, bóbr, wilk, ryś, wydra, gronostaj, łasica oraz oczywiście król Puszczy – żubr. Wśród ptaków ochroną gatunkową objęte są prawie wszystkie stwierdzone w Puszczy gatunki. Chronione są niektóre puszczańskie gady, płazy oraz pewne gatunki ryb. W Puszczy występują również chronione gatunki z grupy mięczaków i minogów. Liczna jest fauna owadów objętych ochroną gatunkową. Do nich należy wiele gatunków tęczników i biegaczy oraz bogata fauna motyli i ważek.