OBIEKTY SAKRALNE - NAREW

 

Kościół w Narwi p.w. Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława B i M

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

W miejscowości Narew nad brzegiem rzeki Narew znajduje się barokowy, drewniany kościół p.w. Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz zabytkowa drewniana dzwonnica. Pierwotnie kościół rzymskokatolicki w Narwi został ufundowany przez króla Zygmunta Starego i jego małżonkę królową Bonę w 1528 roku. Odtworzenie wyglądu kościoła wzniesionego w Narwi w roku 1528 nie jest możliwe, bowiem źródła z XVI i XVII wieku nie opisują świątyni. Zniszczony ze starości i grożący niebezpieczeństwem zawalenia kościół w Narwi został odbudowany dzięki hojności Ludwika de Riauncor - Biskupa Ptolemaide. Czas budowy zachowanej do dzisiaj świątyni ustalono na lata 1738–1748.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabytkowa dzwonnica przy kościele w Narwi

Kościół w Narwi wchodzi w skład Parafii Rzymskokatolickiej w Narwi. Parafia należy do dekanatu hajnowskiego w diecezji drohiczyńskiej, a w jej skład wchodzą wszystkie miejscowości leżące w Gminie Narew oraz niektóre miejscowości należące do gmin Zabłudów, Michałowo, Hajnówka i Czyże.

 

Główne święta parafialne:
  • Św. Stanisława Biskupa i Męczennika – 8 maja
  • Matki Bożej z Góry Karmel (Szkaplerzna) – 16 lipca
  • Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny – 15 sierpnia
Parafia Rzymskokatolicka w Narwi
ul. Kościelna 2   17-210 Narew
tel. 85 6816043

Proboszcz parafii –
ks. prałat Zbigniew Niemyjski

 

Cerkiew p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Narwi

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

Historia parafii prawosławnej w Narwi sięga do początku XVI wieku kiedy to ufundowana została cerkiew w Narwi, jednak zachowane źródła nie pozwalają jednoznacznie określić fundatora świątyni. Pierwsza wzmianka źródłowa o istnieniu cerkwi ruskiej w Narwi przy ulicy Bielskiej pojawiła się w rejestrze pomiary włócznej z 1560 roku. W 1882 roku przystąpiono do budowy nowej drewnianej cerkwi, którą 9 maja 1885 roku poświęcono – świątynia ta jest po dzień obecny cerkwią parafialną w Narwi.

12 kwietnia 1990 roku parafię narewską dosięgła ogromna tragedia - w Wielki Czwartek podczas pożaru wnętrze świątyni w Narwi zostało wypalone. W odbudowie cerkwi uczestniczyli czynnie wszyscy parafianie dzięki czemu odrestaurowano całe wnętrze świątyni łącznie z nowym ikonostasem i nowymi ikonami.

 

Kaplica p.w. Matki Bożej Kazańskiej na cmentarzu w Narwi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na cmentarzu prawosławnym w Narwi znajdującym się na obrzeżach miejscowości znajduje się murowana kaplica cmentarna p.w. Matki Bożej Kazańskiej. Jest to świątynia odbudowana po pożarze jaki miał miejsce 1 maja 2000 roku (prawosławna Wielkanoc), której nadano pierwotny wygląd. Pierwotna świątynia znajdowała się wcześniej na starym cmentarzu w Narwi skąd została przeniesiona w 1993 roku. Obecnie na starym cmentarzu, w miejscu gdzie znajdował się ołtarz, znajduje się mała murowana kapliczka dla uszanowania miejsca po rozebranej świątyni i wiecznego spoczynku przodków.

Parafia Prawosławna w Narwi jest największą parafią prawosławną Gminy Narew. W skład parafii wchodzą następujące miejscowości: Narew, Bruszkowszczyzna, Chrabostówka, Cimochy, Cisy, Doratynka, Gorędy, Hajdukowszczyzna, Gramotne, Kaczały, Makówka, Nowosiółki, Odrynki, Paszkowszczyzna, Podwaśki, Rohozy, Rybaki, Skaryszewo, Waniewo oraz Waśki.
 

Główne święta parafialne:

  • Św. Antoniego Pieczerskiego – 23 lipca
  • Podwyższenie Krzyża Świętego – 27 września
  • Matki Bożej Kazańskiej – 4 listopada
Parafia Prawosławna w Narwi
ul. Poniatowskiego 27   17-210 Narew
tel. 85 6816045

Proboszcz parafii –
ks. mitrat Bazyli Roszczenko
   

Kapliczki prawosławna i rzymskokatolicka na starym cmentarzu w Narwi